Особливості державної реєстрації шлюбу з неповнолітніми

Дата: 26.09.2017 15:37

За законодавством України шлюб може бути укладений за певних умов. До таких умов, зокрема, відносяться - взаємна згода осіб, які укладають шлюб, і досягнення певного віку. Взаємна згода на вступ до шлюбу передбачає вільне волевиявлення жінки і чоловіка на державну реєстрацію шлюбу, тобто мають бути відсутніми будь-які прояви фізичного або психологічного насильства, погрози з боку батьків, родичів та інших осіб. Умова про досягнення шлюбного віку передбачена статтею 22 Сімейного кодексу України на день державної реєстрації шлюбу чоловік і жінка мають досягти 18 років.

За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб,  якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Заява про державну реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. При поданні такої заяви жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ, а особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, але ще не отримала паспорт (паспортний документ), пред’являє свідоцтво про народження та довідку з місця проживання за умови, якщо від дня досягнення зазначеного віку минуло менше ніж один місяць.

Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку саме на день державної реєстрації шлюбу. Якщо на момент подання заяви до відповідних органів майбутньому подружжю або одному з них до 18 років не вистачає хоча б кілька днів (тижнів), в них мають прийняти заяву, так як на момент державної реєстрації шлюбу молодята матимуть повні 18 років.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язаний ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до державної реєстрації шлюбу.

Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, яке видається кожному із подружжя, при цьому в паспортних документах вже не проставляються відмітки про державну реєстрацію шлюбу.