«Період тиші» у нерест на воді
З 1 квітня в Україні стартувала весняно-літня заборона на вилов риби в період їх нересту.
Любительський лов водних біоресурсів в період нересту дозволяється на визначених ділянках водойм однією вудкою із одним гачком і спінінгом з берега та у водоймах загального користування дозволяється одній особі вилов за одну добу риби – 3 кг, за винятком випадків, коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.
Проблеми браконьєрства на водоймах Чорнобаївського району, план подальшої спільної роботи, яка буде направлена на забезпечення відновлення біоресурсів водойм району та питання спільних дій проведення рибоохоронних рейдів по виявленню фактів браконьєрського вилову риби та знарядь лову було обговорено 28 квітня на засіданні Громадської ради райдержадміністрації.
В засіданні під головуванням голови громадського формування «Народна самооборона» Анатолія Гички взяли участь головний інспектор «Черкасирибоохорона» Валерій Байда, начальник відділу виробництва сільськогосподарської продукції управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Олег Ткалич, голова громадської організації рибалок-любителів «Відродження» Чорнобаївського району Віталій Труш, представник громадської організаці «Іркліївська спілка ветеранів АТО» Олександр Головко, голова громадської організації «Екозахист» Олександр Лисенко та начальник Чорнобаївського відділення поліції ГУНП в Черкаській області Богдан Олійник.
За інформацією головного інспектора «Черкасирибоохорона» Валерія Байди згідно ч.4 статті 84 КУпАП складено 20 протоколів та визначено збитків на суму 12 тис. грн., згідно ч.3 статті 84 КУпАП складено 50 протоколів та визначено збитків на сума більше 20 тис. грн., а також 10 актів по вилученню з водойм безгосподарських знарядь лову.
Голова громадської організації рибалок-любителів «Відродження» Чорнобаївського району Віталій Труш зауважив, що на початку нересту вилучено 6 браконьєрських сіток на річці Ірклій в смт Чорнобай.
– З 30 березня 2017 року працівниками Чорнобаївського відділення поліції ГУНП в Черкаській області було відкрито 10 кримінальних проваджень, 9 з яких в період заборони на вилов риби в період нересту, 8 передано в суд, – зазначив Богдан Олійник.
Згідно пункту 3 плану заходів затвердженого розпорядженням «Про окремі питання щодо охорони та відтворення водних біоресурсів в районі» заборонено пересування плавучих засобів, що належать громадянам та службам, які не здійснюватимуть охорону водних та рибних ресурсів у заборонених для рибальства зонах, згідно з правилами рибальства і на дільницях оголошених органами рибоохорони нерестовищами.
Також було піднято питання щодо проведення рейдів громадськими організаціями спільно з Чорнобаївським відділом поліції по забрудненню навколишнього середовища. Громадський контроль у галузі охорони навколишнього середовища здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища згідно з Положенням, яке затверджується Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.
За порушення правил рибальства передбачається, як адміністративна так і кримінальна відповідальність, а саме:
Згідно ст. 85 ч. 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за вчинення порушень правил рибальства передбачена відповідальність від попередження до накладення штрафу: на громадян від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 – 170 грн.) і попередження або накладення штрафу на посадових осіб від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 – 510 грн.).
Згідно ст. 85 ч. 4 КУпАП за грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову) – тягне за собою накладення штрафів: на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 680 грн.) з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 грн.) з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої.
Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу відповідно до ч. 1 ст. 88-1 КУпАП тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.) з конфіскацією об’єктів тваринного світу чи без такої.
Відповідно ч. 1 ст. 249 вже Кримінального кодексу України за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду, карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.
За ті самі діяння згідно ч. 2 ст. 249 КК України, якщо вони вчинені із застосуванням вибухових, отруйних речовин, електроструму або іншим способом масового знищення риби, звірів чи інших видів тваринного світу або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, караються штрафом від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 6800 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років, чи позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.
За інформацією відділу організаційної роботи,
інформаційної діяльності та звернень громадян
апарату райдержадміністрації