Переймаючи досвід об’єднання громад
Нещодавно делегація Чорнобаївського району на чолі із заступником голови райдержадміністрації Валентиною Стилик побувала на Житомирщині, в місті Олевськ. У складі делегації – відповідальні працівники структурних підрозділів райдержадміністрації та освіти, представники органів місцевого самоврядування.
Мета візиту – вивчення досвіду об'єднання Олевської територіальної громади – найбільшої в Україні. Місце для поїздки вибрано не випадково, адже Олевський район, попри чимало соціально-економічних відмінностей, має подібну до нашого району площу, кількість населення та територіальних громад.
Делегацію чорнобаївців гостинно зустріли працівники виконавчого апарату Олевської об'єднаної територіальної громади на чолі з Олегом Омельчуком. У 2015 році його було обрано міським головою, а у 2016 році – очільником об'єднаної територіальної громади. До її складу увійшли, крім міста, 3 селища міського типу, 46 сіл і 3 селища, кількість населення – 35 тис осіб. В районі функціонує ще одна ОТГ – Білокоровська (7 тис осіб); в силу різних причин одна сільська рада – Радовецька – залишилася існувати в старій системі, де у 3 населених пунктах мешкають 2 тисячі осіб.
За словами Олега Омельчука, процесу об'єднання передувала велика роз'яснювальна робота, значні спільні зусилля міського голови й очільника райдержадміністрації; не все відразу виходило так, як хотілося б. Водночас об'єднання громад, за його словами, мало відчутні переваги в плані наповнення місцевого бюджету; громада віднині сама розпоряджається власними коштами; рішеннями сесій, яких за півроку відбулося вже 12, часто приймаються зміни до штатного розпису, чим вирішуються певні кадрові проблеми; 28 млн грн на розвиток ОТГ має в нинішньому році виділити . «У нас є один бюджет і одна зона відповідальності, – зазначив Олег Васильович, – і ми можемо комплексно підходити до вирішення проблем громади».
Водночас доводиться робити й деякі непопулярні кроки, скорочувати чи переводити на інше місце роботи працівників. Нагальна вимога часу – раціональніше використання матеріальних ресурсів, адже дбайливий господар ніколи не буде викидати гроші на вітер, платити за неіснуючі послуги чи невиконану роботу тощо.
Наразі в апараті Олевської об’єднаної територіальної громади працює 60 осіб (штат міськради налічував 22). В складі виконкому ОТГ – ще й 20 в.о. старост (старостами вони можуть стати лише після виборів).
В ході зустрічі гості отримали відповіді на запитання, що їх цікавлять, та отримали ряд конкретних порад і рекомендацій стосовно створення та ефективного функціонування ОТГ. Так, чорнобаївцям радили проводити широку роз'яснювальну роботу та громадські слухання, переконувати у необхідності об'єднання сільських голів; частіше консультуватися з юристами, користуватися методичними рекомендаціями, обов'язково готувати проектно-кошторисну документацію від сіл, брати участь у грантових проектах і конкурсах тощо.
«Пам'ятайте: чим більшою є об'єднана громада, тим краща її спроможність забезпечити усім необхідним її мешканців», – неодноразово наголошували господарі.
На згадку про візит чорнобаївців Валентина Стилик вручила Олегу Омельчуку подарунки та сувеніри. Учасники поїздки, дізнавшись багато цікавого і корисного, планують використати досвід Олевської ОТГ у своїй подальшій діяльності.