Питання якості питної води – на посиленому контролі органів влади

Дата: 31.07.2018 09:56

– Водозабезпечення  населення  району здійснюється 35  об'єктами водопостачання, джерелами яких є артезіанські свердловини. В  4-х населених пунктах (с. Мельники, Крутьки, Воронинці, Чехівка)  централізоване водопостачання відсутнє,   джерелами   є  пробивні криниці,    Із 35 водопроводів – 2 комунальні, 33 сільські. На баланс сільських рад передано – 8 водопроводів, 5 із них обслуговуються створеними комунальними господарствами (с. Тимченки, Кліщенці, Вереміївка, Богодухівка, Бакаєво), – доповів  начальник районного   управління  ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області Василь Катеруша. – На даний час  власниками  об'єктів  водопостачання району  за укладеними  угодами   з районним  відділенням   ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України»  проводиться лабораторний контроль якості питної води, але  не в повному об'ємі.

За даними Чорнобаївського районного лабораторного відділення  ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України»,  в поточному році за  результатами досліджень питної води із централізованих систем водопостачання відхилення від гігієнічних нормативів  за бактеріологічними показниками реєструвалися в селах: Васютинці, Кліщинці, Москаленки, Красенівка, Скородистик, Богодухівка.  Власникам об'єктів водопостачання  були  направлені рекомендації щодо проведення профілактичних заходів на мережах та  проведено  повторні лабораторні  дослідження зразків питної води.

На сьогодні на об'єктах водопостачання відсутні технологічні регламенти щодо виробництва питної води, які були б  погоджені у встановленому законодавством порядку. Проведення  виробничого контролю якості питної води  на  об'єктах проводиться не в повному обсязі.

Районним управлінням Держпродспоживслужби  на адресу  власників  об'єктів водопостачання направлені рекомендаційні листи щодо забезпечення відомчого лабораторного контролю якості питної води, проведення профілактичних заходів на мережах, утримання ЗСО  в відповідності з санітарними  вимогами.

Підготовлені матеріали на розгляд  районної комісії з  питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій  «Про заходи щодо забезпечення населення району питною водою гарантованої якості» для прийняття відповідного рішення.

В поточному  році проведено  планову та позапланову  перевірки  об'єктів  водопостачання  Чорнобаївського КП «ВУЖКГ» з питань дотримання санітарного законодавства. В результаті перевірок, за даними ВУЖКГ, встановлено, що водозабезпечення населення смт Чорнобай здійснюється  двома водозаборами, на  яких функціонує 7  артезіанських свердловин,  глибиною від   50 до  91,5 м, загальний дебіт  свердловин – 137,6 м3/годину, потужність водопроводів-3624 м3/ добу, загальна протяжність мережі – 72,5 км.

При  плановій  перевірці  були виявлені порушення санітарних норм і правил, а саме: незадовільне облаштування та утримання зон суворого режиму водозабірних свердловин,   порушення термінів проходження працівниками періодичних медичних оглядів,  території санітарно-захисних зон джерел  на час перевірки  потребували благоустрою,  відповідного  огородження, шахти артсвердловин  відкриті,  оголовки  не обладнані герметичними люками, дві свердловини потребували  перекриття.

В поточному році  підприємством досліджено воду із  артезіанських свердловин за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками. За результатами досліджень   мікробіологічні показники   відповідають вимогам  державного стандарту, а  за  санітарно-хімічними показниками  реєструються відхилення  по вмісту заліза, яке перевищує  нормативні показники в 5-6 разів (1,32 – 1,66 мг/ куб. дм   при нормативному значенні  0,2  мг/куб.дм )  та вмісту  фтору, який складає 0,2 мг/ куб.дм  при нормативному значенні  0,7-1,2 мг/куб.дм.

З метою недопущення ускладнень санітарно-епідемічної ситуації, пов'язаної з  недоліками  у роботі об'єктів  водопостачання селища, начальнику ВУЖКГ  та   голові  Чорнобаївської селищної  ради  вручено  припис з  пропозиціями щодо ліквідації  виявлених порушень, вирішення питань  щодо  забезпечення населення селища безперебійним постачанням питної води належної якості.

В ході позапланової  перевірки  встановлено, що пропозиції управління виконані в частині  благоустрою територій  зон санітарної охорони джерел водопостачання,  оголовки 2-х  артсвердловин    обладнали  перекриттями, працівниками ВУЖКГ пройдено медичні  огляди, на стадії вирішення питання отримання  підприємством  документації щодо радіаційної якості питної води.

– Проблеми водопостачання населення та якості  питної води, особливо в останні роки,  значно загострилися і потребують  комплексного вирішення, – зазначив очільник району Сергій Джоболда. – Об'єкти водопостачання  в  районі  побудовані  понад  40 років, і є технічно застарілими. Є необхідність в проведенні реконструкцій  та капітальних ремонтів на мережах,  тому органам місцевого самоврядування необхідно створювати комунальні підприємства, приймати  на баланс свердловини та водопровідні мережі та приймати відповідні сільські програми реконструкції об’єктів водопостачання.